Bizi takip edin
|
EN

Sıkça Sorulan Sorular

İzmir Ekonomi Üniversitesi Hemşirelik Bölümü


Günümüzde İngilizceyi rahat kullanabilecek seviyede bilmek tüm alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da aranan yetkinliklerin başında gelmektedir. Bölüm olarak ingilizce hazırlık okumanızı tavsiye ediyoruz. Öncelikle, hazırlık sınıfını geçen öğrencilerin ikinci sınıftan itibaren bazı seçmeli derslerini üniversitenin diğer bölümleriyle birlikte almaları mümkün olmaktadır. Sağlık turizminin gün geçtikçe önem kazandığı ülkemizde yabancı dil bilen hemşirelere ihtiyaç da artmakta, mezuniyet sonrası iş bulma seçenekleriniz çoğalmaktadır. Akademik kariyer yapma hedefiniz varsa İngilizce dil eğitimine ne kadar erken yaşta başlarsanız o kadar avantajını görürsünüz. Ayrıca İngilizce bilginiz mezuniyet sonrası iş hayatına başlarken bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Burslu öğrencilerin burs oranları hazırlık sınıfında da geçerlidir.

  • Mezun olunan orta öğretim kurumundan (lise) alınan diplomanın aslı ya da yeni tarihli geçici mezuniyet belgesi
  • Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi (aslı kayıt sırasında aday tarafından ibraz edilecektir)
  • ÖSYS yerleşti belgesi (ÖSYM web sayfasından çıktı alınması yeterlidir)
  • 6 adet vesikalık fotoğraf  (Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı, her fotoğrafın arkasına ad ve soyad yazılmalıdır)
  • Eğitim ücretinin ilk yarısının yatırılmış olduğunu gösterir banka dekontunun aslı
  • Üniversitemiz web sayfasında https://thor-oasis.izmirekonomi.edu.tr/forms/ adresinde yer alan “Kayıt Basvuru Formu” ,“Ögrenci Bilgi Formu”, “Anket Formu”nun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Formların eksiksiz doldurulduğu ve bilgilerin doğruluğunun onaylandığı kayıt işlemini yapan yetkili tarafından sistemden kontrol edilecektir. Bu nedenle, çıktı alınmasına gerek bulunmamaktadır.
  • Kayıt Başvuru Formu’nun kaydetme işlemi yapıldıktan sonra, "İngilizce Düzey Belirleme Sınavı Sınav Yeri ve Saati Bilgilendirme Belgesi”nin ilgili butona basarak webden çıktısının alınması ve sınav gününe kadar muhafaza edilmesi gerekmektedir.

 

Daha ayrıntılı bilgiye aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

https://oim.ieu.edu.tr/tr/kesin-kayit-icin-gerekli-belgeler 

İzmir Ekonomi Üniversitesi, Sakarya Caddesi, No:156, 35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE
Tel : +90 (232) 279 25 25
Fax: +90 (232) 279 26 26
E-mail: don@ieu.edu.tr

Evrensel düzeyde kaliteli, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırmalarla topluma öncülük eden seçkin bir yükseköğretim kurumu olan İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Hemşirelik bölümünde, liderlik vasıflarıyla donanmış, değişim yaratabilen, girişimci ve eleştirel düşünebilen, topluma, sağlığı koruyup yükseltmeğe yönelik eğitim ve hizmet verebilen, etik ilkelere ve ekip anlayışına sahip, problem çözme ve araştırma yapmada özgüveni yüksek, sağlık ve bakım hizmetlerini insancıl anlayışla sunan nitelikli sağlık elemanı ve akademik personel yetiştirmektir.

Üniversite giriş sınavından bölüm için belirlenen puanı alıp 4 yıllık hemşirelik lisans eğitimini tamamlayan ve hemşire olmak isteyen öğrenciler.

Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesi altında yer alan Hemşirelik Bölümüne, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucuna göre MF-3 puan türü baz alınarak öğrenci alınacaktır. Tercih yaparak yeterli puanı alan her öğrenci bölümümüze gelebilir.

Hemşirelik Bölümü’nde eğitim dili Türkçe olmakla birlikte isteyen öğrenciler kontenjan dahilinde 1 yıl süreli İngilizce Hazırlık Programına devam edebilir.

Öğrencilere aldıkları her ders için, harf notlarından biri öğretim elemanı tarafından dönem sonu ders notu olarak takdir olunur. Harf notlarının katsayıları ve 100 puan üzerinden karşılıkları belirlenmiştir. Her harf notunun ayrıca AKTS notu olarak eşdeğeri de bulunmaktadır. Bir derste başarılı olabilmek için, ön lisans ve lisans öğrencilerinin en az DD/S notu, yüksek lisans öğrencilerinin en az CC notu, doktora öğrencilerinin en az CB notu almaları gerekmektedir.

Uluslararası alanda rekabet edebilmek için İngilizce ağırlıklı yürütülen, Bologna sürecine eşgüdüm sağlayan, sağlık bakım alanlarının ihtiyaçlarına göre şekillendirilen eğitim planı ile bölümümüz, ulusal ve uluslararası zeminlerde artan hemşire ihtiyacına cevap vermeyi hedeflemektedir. Bölümümüzde yabancı dil eğitimine büyük önem verilmektedir. İyi derecede İngilizce öğrenmenizin yanında dört yıllık eğitim süresince devam eden ikinci yabancı dil (Almanca, Fransızca, Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Japonca vb) seçeneği mevcuttur. Çift dil öğrenme fırsatı ile son sene intörnlük stajını yurtdışında yapma şansı ve hatta mezun olduğunuzda yurtdışında çalışma fırsatlarından yararlanabilme önceliğiniz olacaktır. Dersler 22 kişilik sınıflarda yapılacaktır. Eğitim planında; hemşirelik esasları, iç hastalıklar hemşireliği, cerrahi hastalıklar hemşireliği, çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireliği, kadın sağlığı ve hastalıkları hemşireliği, psikiyatri hemşireliği, halk sağlığı hemşireliği, hemşirelikte öğretim ve hemşirelikte yönetim gibi meslek bilgisi dersleri ve bu alanlara yönelik uygulama dersleri yer almaktadır. Öğrencilerimizin, zorunlu pratik uygulamaları danışman öğretim elemanlarımız gözetiminde üniversitemizin anlaşmalı olduğu sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirilecektir.

Öğrenciler, istedikleri zaman öğretim elemanlarıyla görüşebilir, onların görüşlerini alabilirler. Her öğrencinin danışman öğretim üyesi, ders seçimleri, stajlar, değişim programları ve lisansüstü çalışmalar gibi konularda öğrenciye yardımcı olacaktır.

Oryantasyon programımız mevcuttur. Öğrencilerimize her türlü bilgi desteği sağlanmaktadır, bölüm tanıtımı yapılmaktadır. Öğrencilerin muaf olduğu ve/veya alacağı dersleri belirleyen komisyonlarımız bulunmaktadır.

Kampüs içindeki yurt binası, öğrencilerin konaklamaları ve konaklama sırasındaki ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için her türlü olanağı sunmaktadır.

• Üniversitemiz, 2001 yılında eğitim-öğretime başlamış olup, hem İzmir hem de Ege Bölgesi'nin ilk vakıf üniversitesidir. Katılımcılık, yenilikçilik, toplumsal sorumluluk ve mükemmeliyetçilik kurumun temel değerlerini oluşturmaktadır. • Üniversitemiz ortaya koyduğu tüm projelerde öncü olma hedefini benimsemiştir ve Hemşirelik bölümünün yer aldığı Sağlık Bilimleri Fakültesi, İzmir Ekonomi Üniversitesinin en genç fakültesi olma özelliği taşımaktadır. • Hemşirelik Bölümümüzde çok iyi bir dil eğitimi ve ikinci bir dil öğrenme imkanı ile yurtdışında staj ve çalışma fırsatlarından yararlanma önceliği kazanmış olacaksınız. • 2 öğrenciye %100, 10 öğrenciye %25 burs verilecektir. • Hem ülkemizde hem de Avrupa’da hemşire sayısı yeterli olmadığı gibi ihtiyacı da yaşam süresinin uzamasına paralel olarak artmaktadır. Bu nedenle hemşirelikten mezun olanların iş bulma sorunu olmadığı gibi çalışma alanı olarak pek çok seçenekleri bulunmaktadır. Yalnızca Ekonomi üniversitesinde olan çift dil öğrenme fırsatı sizlere yabancılara hizmet sunan tüm sağlık sektöründe aranan eleman olma ayrıcalığı verecektir. Bununla birlikte bölümümüzden ilk mezun olanlar kurulacak olan hastanemizde iş imkanı bulabilecek ya da isterlerse akademik kadroya geçebileceklerdir. • Öğrenci odaklı bir eğitim modeli benimsendiğinden öğrenciler hem mesleki hem de sosyal, kültürel ve teknolojik anlamda tam donanımlı olarak eğitilecektir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi, 2007 yılında genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) almaya hak kazanmıştır. Hemşirelik öğrencilerinin ERASMUS gibi öğrenci değişim programlarından yararlanmaları mümkün ve programlara katılma hakları vardır. Bunun yanında isteyen başarılı öğrenciler Melbourne Üniversitesi-Avustralya, Pittsburgh Üniversitesi-Amerika  gibi Avrupa dışındaki üniversitelere de staj için gidebilirler.

Hemşirelik bölümünün birinci sınıfında okuyan öğrenciler Erasmus Öğrenim Hareketliliği Faaliyetinden yararlanamaz. Faaliyete katılacak öğrencilerin ikinci yılda ve tam zamanlı öğrenci olması gerekir. Öğrenci Öğrenim Hareketliliğinden faydalanmak isteyen öğrenciler, ilan edilen tarihler arasında Uluslararası İlişkiler Ofisine başvurarak programdan faydalanmak istediklerini beyan ederler. Başvuru yapmak isteyen öğrenciler, Erasmus Anlaşmaları ve Kontenjanlar bölümünde yer alan Erasmus anlaşmamızın olduğu üniversiteleri öğrenim gördükleri bölüm bazında inceleyerek başvurularını bu kontenjanlar doğrultusunda Uluslararası İlişkiler Ofisi’ne yaparlar. Yükseköğretim kurumları, Ulusal Ajans tarafından belirlenen seçim kriterlerine göre öğrencilerini seçerler. Bu kriterler her akademik yıl için belirlenerek Ulusal Ajans tarafından ilan edilir. Öğrenciler, Uluslararası İlişkiler Ofisi’nin internet sayfası ve panolarındaki duyuruları takip ederek başvurularını gitmek istedikleri akademik yıldan bir önceki akademik yıl içinde yapmalıdırlar. Her akademik yılın son başvuru tarihi sitemizin ana sayfasındaki duyurularda belirtilir. Yapılan tüm başvurular, kriterler dahilinde değerlendirilip, sonuçlar internet sayfasında ve duyuru panolarında ilan edilir. Ayrıca öğrencilerin Erasmus ile Avrupa üniversitelerine gitmeleri dışında Avustralya Melbourne Üniversitesi Hemşirelik Bölümü ile ön görüşmeler yapılmış ve eğitimin başlamasını takiben öğrencilerin son sınıf intörnlük stajlarını bu üniversitede yapmaları konusunda ilk olumlu adımlar atılmıştır. Amerika ve diğer ülkelere öğrenci gönderebilme adına da görüşmeler devam etmekte, yabancı üniversite seçenekleri arttırılmaya çalışılmaktadır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan yönetmelik ve Üniversite tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler yatay geçiş yapabilir. Yatay geçiş başvuruları, görevlendirilen komisyonlar tarafından değerlendirilerek öğrenim gördükleri bölüm/program ve aldıkları dersler dikkate alınmak suretiyle Üniversiteye yatay geçiş yapabilecek öğrenciler belirlenir. Üniversitemize yatay geçiş yoluyla alınacak öğrencilerin başvuru tarihleri “Kayıt Kabul İşlemleri Takvimi”nde belirtilmektedir. https://oim.ieu.edu.tr/tr/yatay-gecis-basvurusu-ve-ogrenci-kabulu

Lisans mezunu öğrencilerimizin üniversitemizde lisansüstü eğitim yapma şansları olacaktır.

Güncelliği ve önemi hiçbir zaman azalmayan, sürekli gelişen ve ihtiyaç duyulan bir meslek olan "Hemşire" ünvanıyla üniversitemizden mezun olduğunuzda, yurt içi-yurt dışı bir çok alanda çalışma imkanı bulacaksınız. Aldığınız eğitim doğrultusunda; Devlet Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel Hastaneler, Özel Poliklinikler, Aile Sağlığı Merkezleri, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezleri, Okullar, İşyerleri, Sosyal Hizmet Kurumları, Adli Tıp Kurumu, Çocuk Esirgeme Kurumları, Huzurevleri, Kreşler, Evde bakım hizmeti veren kuruluşlar, İlaç, tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşları, Sağlık araştırma merkezleri gibi bir çok alanda çalışabileceksiniz. Ayrıca, isteyen mezunlarımız öğretim elemanı olarak da üniversitelerin akademik kadrolarında istihdam edilebilirler.

Hazırlık hariç 4 yıldır

Hemşirelik Bölümü Eğitim Planında;
Hemşirelik Esasları, İç Hastalıkları Hemşireliği, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Halk Sağlığı Hemşireliği, Hemşirelikte Öğretim ve Hemşirelikte Yönetim gibi mesleki dersler ve bu derslerin klinik uygulamaları yer almaktadır.

Mezun olanlar Hemşire ünvanı almaktadır. Dört yıllık lisans eğitimlerinin son yılında ilgilendikleri alanlara yönelik “yara bakımı”, “stoma bakımı”, “diyabet eğitimi” gibi hemşirelik mesleğinde yer alan temel konulara yönelik sertifika eğitimi alabilirler.

Kalabalık olmayan sınıflarda eğitim ve birebir uygulama yapma fırsatı ile başlayan ve çift yabancı dil öğrenme olanağı ile birlikte yurtdışında staj yapma imkanı bulunmasının yanı sıra 4 + 1 programından yararlanma şansının olmasıdır. İsteyen öğrenciler, son yılda farklı bölümlerden alacakları derslerin ardından, mezuniyet sonrası bir yılda yüksek lisans yapma şansına sahiptir.

2. ve 3. sınıflarda 3’er haftalık yaz stajı uygulaması bulunmaktadır.

Üniversitemiz Yan Dal yönetmeliği uyarınca uygun olan bölümlerde (İşletme, Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Risk Yönetimi ve Sigortacılık, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Psikoloji, Halkla İlişkiler, vb..) yan dal yapabilirler.

Mezun Hemşireler hemen işe başlayabilirler. İşe başlamak için sertifikalı olma zorunlulukları bulunmamaktadır.

Hemşirelik Bölümüne, önlisansını İlk ve Acil Yardım Teknikerliği (Acil Yardım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Paramedik), Acil Durum ve Afet Yönetimi, Ameliyathane Teknikerliği, Ana-Çocuk Sağlığı, Anestezi, Çevre Sağlığı, Diyaliz, Ebelik, Hemşirelik, Hidroterapi, İş ve Uğraşı Terapisi, Patoloji Laboratuvar Teknikerliği, Podoloji, Radyoloji, Radyoterapi, Sağlık Memurluğu, Sağlık Teknikerliği, Sağlık Laboratuarı, Tıbbi Labaratuvar, Yaşlı Bakım Hizmetleri gibi bölümlerden alan öğrenciler Dikey Geçiş sınavını kazanarak gelebilirler.

İzmir Ekonomi Üniversitesi, verdiği bursların, derslerin tümüne devam edilmesi kaydıyla not ortalaması veya sınıf-ders geçme gibi nedenlerle kesilmeyeceğini taahhüt etmektedir. Bu taahhüt lisans programlarında azami 5 yıldır. Haklı ve geçerli mazeretlerine istinaden her hangi bir dönemde kayıtlarını donduran öğrencilerin kayıt dondurdukları süreler azami bursluluk süresine ilave edilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız (https://oim.ieu.edu.tr/tr/lisans-ve-onlisans-burslari----öğrenci işleri/lisans ve önlisans bursları)

Burslar öğrenimine ve derslere devam eden öğrencilere verilir. a) Herhangi bir yarıyılda mazeretsiz olarak derslerine kayıt yaptırmayanların, b) Kayıtlı olduğu yabancı dil hazırlık sınıfı derslerine yeterli oranda devam etmeyenlerin, c) Yabancı dil hazırlık Programında iki öğretim yılı sonunda başarılı olmayanların, d) Kayıtlı olduğu bölümde/programda yarıyıl ders kayıtlarını yaparak kayıt yenilediği halde üçten fazla dersten NA(Devamsız) notu alanların bursları durdurulur. • Üçten fazla dersten NA(Devamsız) notu bulunduğu halde, GNO (genel not ortalaması)'su en az 2.50 ve üstünde olanların bursu durdurulmaz. Ancak, bu öğrencilere, azami bursluluk süresi içinde bir kez olmak üzere takip eden dönemde koşullu olarak eğitimlerine burslu devam etmelerine izin verilir. Azami bursluluk süresi içinde, takip eden dönemde/ dönemlerde yabancı dil hazırlık programından başarılı olan öğrenciler ile kayıtlı olduğu bölüm/program derslerine düzenli devam edenlerin (hiç bir dersten NA notu almamaları) bursları yeniden başlatılır. Ayrıntılı bilgi için tılayınız (https://oim.ieu.edu.tr/tr/lisans-ve-onlisans-burslari----öğrenci işleri/lisans ve önlisans bursları)

Tam Burs, Diğer Kontenjan Bursları, Diploma Bursu ve Uluslararası Öğrenci Bursu alan öğrencilerden; a) Üst üste veya aralıklı olarak iki dönem kayıt yenilemeyenlerin, b) Bursluluk azami süresini aşanların, c) Hakkında açılan disiplin soruşturması sonucunda en az 1 yarıyıl uzaklaştırma cezası alanların, bursları kesilir. Ayrıntılı bilgi için tılayınız (https://oim.ieu.edu.tr/tr/lisans-ve-onlisans-burslari----öğrenci işleri/lisans ve önlisans bursları)

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.